História školy

História

Pod jednou hlavičkou - Spojená škola T. Ševčenka sa uvádzajú dve školy (ZŠ a GYMNÁZIUM) umiestnené v spoločnej budove a riadené jedným riaditeľstvom od roku 2005. Štvorročné gymnázium začalo svoju „búrlivu“ históriu písať ešte v roku 1936 ako Prešovské ruské gymnázium. Od šk. roku 1939/40 bol tento názov pozmenený na Gréckokatolícke ruské gymnázium. V období po druhej svetovej vojne však došlo k ďalšej zmene názvu na Štátne ruské gymnázium. V roku 1956 bolo gymnázium spojené so základnou školou a neskôr roku 1957 umiestnené do spoločnej budovy na dnešnej Dilongovej ulici. V školskom roku 1957/58 sa škola pretransformovala na III. jedenásťročnú strednú školu v Prešove, neskôr v roku 1961 na Strednú všeobecno-vzdelávaciu školu. Nakoniec bolo roku 1969 zriadené gymnázium s vyučovacím jazykom ukrajinským a základná škola.

Zatiaľ posledným historickým míľnikom zostáva kompletné sťahovanie gymnázia a základnej školy z Dilongovej ulice na neďalekú Sládkovičovú v roku 2005.

V roku 2011 si gymnázium pripomenulo 75. a základná škola svoje 55. výročie od svojho vzniku.