„Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva”

O projekte

Dňa 19.11.2013 nadobudla účinnosť zmluva, ktorou bol schválený národný projekt „Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva”. Cieľom projektu je vybudovanie a vytvorenie funkčného elektronického vzdelávacieho systému a uvedenie elektronických služieb do prevádzky, tak ako aj zriadenie a vybavenie digitálnych tried, prispôsobenie digitálneho obsahu a v neposlednom rade aj vyškolenie vybraných pracovníkov pre zabezpečenie ďalšieho vzdelávania pedagogických pracovníkov.

Projekt realizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom, je financovaný z prostriedkov Európskej únie v rámci programu OPIS a vo svojej úvodnej fáze pokrýva územie celého Slovenska, s výnimkou škôl Bratislavského samosprávneho kraja.

Projekt je pripravený pokryť záujem všetkých škôl, ktoré sa rozhodnú do projektu prihlásiť. K dispozícii je 5680 digitálnych setov, ktoré tvorí interaktívna tabuľa s obslužným notebookom, plus 2686 farebných laserových tlačiarní určených pre materské školy a 20000 tabletov pre základné a stredné školy, určených na vytvorenie a spustenie prvých 1000 digitálnych tried na Slovensku.

Každá škola, zatiaľ s výnimkou škôl Bratislavského samosprávneho kraja, má možnosť uchádzať sa o takéto výrazné skvalitnenie svojho technologického zázemia a ambíciou projektu je uspokojiť každého záujemcu.

Rýchlosť, akou sa moderné technológie dostanú k svojim užívateľom, bude priamo úmerná aktivite samotných škôl a miere ich záujmu o zatraktívnenie a zefektívnenie vlastných edukačných procesov.

Najvýznamnejšie prínosy projektu sú:

• akcelerácia procesu zavádzania elektronizovaných služieb a digitálnych interaktívnych technológií do škôl,
  • aktívne používanie a lepšia dostupnosť digitálnych technológií,
  • rozšírenie ponuky digitálnych vzdelávacích obsahov vytváraných na báze a v súlade so Štátnym vzdelávacím programom.

Ciele projektu

Špecifickými cieľmi projektu sú:

1. modernizácia vzdelávacieho procesu s cieľom skvalitniť pripravenosť žiakov končiacich predprimárne, primárne a sekundárne vzdelávanie,
  2. implementácia vybraných elektronických služieb pokrývajúcich životné situácie občana súvisiace s prístupom k vzdelaniu a možnosti elektronizácie s nimi súvisiacich procesov MŠVVŠ SR,
  3. prepojenie školského vzdelávania a domácej prípravy žiaka za účasti rodičov a vytvorenie systému eGOV služieb a digitálneho vzdelávacieho obsahu,
  4. vytvorenie elektronickej podpory pre procesy vzdelávacieho systému regionálneho školstva, moderného vyučovania a digitálnej triedy.

Hlavným cieľom projektu je vybudovanie a vytvorenie funkčného elektronického vzdelávacieho systému a uvedenie elektronických služieb do prevádzky.

Ide najmä o implementáciu informačného systému s elektronickými službami vybranými v rámci predmetného projektu, zriadenie a vybavenie digitálnych tried, prispôsobenie digitálneho obsahu a v neposlednom rade aj o vyškolenie vybraných pracovníkov pre zabezpečenie ďalšieho vzdelávania pedagogických pracovníkov. Cieľ projektu bude dosiahnutý naplnením špecifických cieľov projektu, ktoré zabezpečí realizácia jednotlivých aktivít projektu.