"Moderné vzdelávanie"

Ciele

Národný projekt Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety je spolufinancovaný z prostriedkov EÚ prostredníctvom Európskeho sociálneho fondu v rámci OP Vzdelávanie, ktorého podstatou je moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť.

Výška nenávratného finančného príspevku je 19 564 573,89EUR.

Strategickým cieľom je obsahová prestavba vzdelávania na základných a stredných školách s využitím inovatívnych foriem a metód výučby.Tá prispeje k zvýšeniu pripravenosti budúcich absolventov na súčasné a budúce potreby trhu práce, čím sa zvýši tvorba pridanej hodnoty pracovnej sily v SR a dlhodobej konkurencieschopnosti SR.

Špecifickým cieľom je inovácia obsahu a metód výučby, skvalitnenie výstupov vzdelávania pre potreby trhu práce vo vedomostnej spoločnosti.

Transformácia výchovno-vzdelávacieho procesu na slovenských základných a stredných školách umožní učiteľom flexibilne používať digitalizovaný obsah učiva a viesť hodiny vysoko interaktívnou formou. Učitelia sa zároveň aktívne podieľajú na tvorbe digitálneho obsahu predmetov, čím zhodnocujú a uchovávajú svoje praktické skúsenosti a zručnosti.

Poslaním základných a stredných škôl je tiež formovať plnohodnotné osobnosti, schopné samostatného myslenia, pripravené stať sa zodpovednými a aktívnymi členmi občianskej spoločnosti. Deti a mládež majú potenciál byť hnacím motorom jej rozvoja. Z hľadiska strategického významu krajiny má vzdelávanie napĺňať aj ekonomické priority, ktoré sa v súčasnosti na Slovensku orientujú na obnovu formovania odborníkov v technológiách, energetike a zdravotníckych vedách.

Strategické smerovanie vzdelávania s ohľadom na potreby trhu práce a spoločenské požiadavky je napĺňané popularizáciou technických, matematických a prírodovedných odborov a rovnako aj jazykovej prípravy. Na základe pozitívnych príkladov z praxe tento národný projekt motivuje a stimuluje žiakov k zodpovednému výberu vzdelania na všetkých stupňoch štúdia, ktoré im ako budúcim odborníkom zabezpečí uplatnenie na trhu práce.

Národný projekt Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie. Spolu s Planétou vedomostí a ďalšími projektmi je súčasťou programu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR DIGIPEDIA2020, ktorý bol spustený za účelom modernizácie rezortu školstva v oblasti informatizácie a digitalizácie. Informácie o tomto programe sa nachádzajú na www.digipedia.sk.